Ślusarz zaliczany jest do zawodów, które większości z nas kojarzą się przede wszystkim z przeszłością. Zapotrzebowanie na usługi ślusarzy jest jednak obecnie bardzo wysokie, a zakres ich zadań związany jest przede wszystkim z zamkami do drzwi i systemami zabezpieczeń. Jakie są obowiązki osób działających w tej branży? I co trzeba zrobić, aby móc pracować na stanowisku ślusarza? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Zawód ślusarza – na czym polega?
Ślusarz zaliczany jest do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Zgodnie z definicją zakres obowiązków ślusarza to ręczna bądź ręczno-maszynowa obróbka metalu, czyli tworzenie, konserwacja oraz naprawa prostych mechanizmów i wyrobów z tego materiału. Należy jednak zaznaczyć, że codzienne zadania, z jakimi mierzą się osoby działające w tej branży, są uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy. Ślusarstwo ma bowiem różne oblicza. Może polegać np. na tworzeniu bram, ogrodzeń czy metalowych krat, a także na naprawie sprzętu domowego, jednak zazwyczaj osoba zatrudniona na stanowisku ślusarz zajmuje się pracami związanymi z zamkami w drzwiach. Do takich zadań przedstawiciele tego zawodu są poszukiwani najczęściej.
Jaki jest zakres obowiązków ślusarza?
To, jak wygląda codzienna praca ślusarza, uzależnione jest przede wszystkim od jego specjalizacji. Osoby wykonujące zawód ślusarza mogą zajmować się różnymi pracami związanymi z wytwarzaniem, naprawą oraz konserwacją wyrobów metalowych. Zazwyczaj jednak potrzebujemy usługi ślusarzy w momencie, gdy pojawia się konieczność zrealizowania zadań takich jak:
serwis i naprawa zamków w drzwiach,
montaż i wymiana zamków,
awaryjne otwieranie drzwi w mieszkaniach, domach, biurach oraz innych zatrzaśniętych pomieszczeniach,
awaryjne otwieranie drzwi samochodowych,
dorabianie kluczy.
Wykwalifikowany ślusarz doradzi wybór najlepszego rozwiązania w zakresie zabezpieczenia domu, dobierze odpowiedni zamek do drzwi, a także w prawidłowy sposób go zamontuje. W przypadku pojawienia się usterek w pracy mechanizmów zamkowych zajmie się również ich naprawą, o ile będzie ona możliwa do zrealizowania, a także rentowna i nie będzie stwarzać ryzyka ponownych problemów w działaniu zamka w krótkim czasie. Ślusarz wykonuje również kopie kluczy, gdy potrzebujemy dorobić dodatkowy egzemplarz. Po pomoc ślusarską można również zadzwonić wtedy, gdy z różnych przyczyn (np. awaria zamka, zgubienie klucza, zatrzaśnięcie drzwi) nie możemy dostać się do własnego lokum bądź innych wnętrz. Co więcej, odpowiednio przeszkolony ślusarz zajmie się również otworzeniem drzwi w aucie, gdy zatrzaśniemy w nim kluczyki.
Wymagania do pracy w zawodzie ślusarza
W celu podjęcia pracy ślusarza konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową o profilu ślusarskim, a także zdać egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikacje. Do egzaminu mogą również przystąpić absolwenci liceum po uprzednim odbyciu stosownego kursu.
To jednak nie wszystko – w zależności od specjalizacji ślusarz powinien także posiadać różne dodatkowe uprawnienia i certyfikaty branżowe. Ważne jest także systematyczne doszkalanie, które umożliwia pozostawanie na bieżąco z nowinkami technicznymi. Ślusarze, którzy zajmują się zamkami w drzwiach, dzięki uczestnictwu w branżowych warsztatach i kursach mogą sprostać różnorodnym zadaniom, w tym bardziej skomplikowanym, takim jak awaryjne otwieranie drzwi samochodowych wyposażonych w nowoczesne systemy zabezpieczeń czy montaż zamków elektronicznych.
W zawodzie ślusarza ważne są również precyzja, zdolności manualne, zręczność, cierpliwość, uważność i spostrzegawczość. Przez pracodawców doceniane są również pracowitość, komunikatywność, dobra organizacja własnej pracy, zaangażowanie i odpowiedzialność oraz prawo jazdy kategorii B.