Zadzwoń 696-003-003 !

Wymiana zamka w drzwiach – kiedy jest potrzebna?

Wymiana zamka w drzwiach – kiedy jest potrzebna?

Zamek w drzwiach wejściowych montowany jest dla zabezpieczenia domu, mieszkania, biura czy innego lokalu przed niepowołanymi osobami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczna jest wymiana całego mechanizmu w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Kiedy montaż nowego zamka jest niezbędny?

Kiedy wymienić zamek w drzwiach na nowy?

W różnych sytuacjach życiowych potrzebujemy skorzystać z usługi, jaką jest wymiana zamka w drzwiach. Kiedy może być nam ona potrzebna? Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przypadków, które powinny nas skłonić do podjęcia tego rodzaju działania.

Niesprawne działanie zamka

Zamek, podobnie jak każde inne urządzenie, ma określoną żywotność. Po jej upływie można zauważyć widoczne oznaki zużycia mechanizmu w postaci poluzowania, problemów z otwieraniem czy zamykaniem zamka, a także z przekręcaniem klucza. Na zamku może pojawić się również rdza, która jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o wyeksploatowaniu urządzenia. Jeśli nie zdążymy wymienić zamka w drzwiach na czas, może dojść do jego całkowitego zablokowania, co z kolei rodzi konieczność jego awaryjnego otwierania. Jednocześnie awaria zamka niesie ze sobą sporo nerwów, dlatego nie warto ryzykować i zawczasu wymienić zamek na nowy.

Zgubienie kluczy

Problematyczną sytuacją związaną z zamkami w drzwiach jest również zgubienie kluczy. W wielu przypadkach istnieje możliwość korzystania z zapasowych kopii, jednak jednocześnie pojawia się ryzyko, że zguba mogła celowo lub przypadkowo trafić w niepowołane ręce. Z tego powodu dużo lepszą praktyką jest wymiana zamka w drzwiach na nowy. Dzięki temu zyskujemy spokój i bezpieczeństwo.

Przeprowadzka lub zmiana współlokatora

Zakup nowego lokum również powinien skłonić nas do wymiany zamka na nowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, do którego klucze posiadać mogą poprzedni właściciele, czy na zakup lokalu z rynku pierwotnego, w którym często deweloperzy instalują słabej jakości zamki, powinniśmy wezwać specjalistów od montażu nowych zabezpieczeń w drzwiach wejściowych. Zamek warto także wymienić wtedy, gdy zmienia się lokator w wynajmowanym mieszkaniu, aby poprzedni nie miał do niego dostępu.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowania

Nie każdy zamek w drzwiach zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa. Zarówno zużyte, starsze urządzenia, jak i mechanizmy słabej jakości warto wymienić na zamki wyższej klasy, bardziej trwałe i odporne na włamania. Dbając o komfort użytkowania możemy również rozważyć montaż zamków elektronicznych, które zapewniają różnorodne sposoby kontroli dostępu np. za pomocą smartfonu, kodu czy linii papilarnych.

Wymiana wkładki zamka czy całego mechanizmu?

W niektórych przypadkach nie potrzeba dokonywać wymiany zamka w drzwiach wejściowych, a jedynie wymienić wkładkę bębenkową. Z tego rodzaju sytuacją do czynienia mamy w sytuacjach takich jak:

  • Zgubienie kluczy – utrata kluczy do domu to bardzo stresująca sytuacja, której finał nie powinien polegać na dorobieniu dodatkowego egzemplarza klucza czy używaniu zapasowego. Zguba mogła bowiem trafić w niepowołane ręce. Z tego powodu warto zdecydować się na wymianę wkładki w zamku, dzięki czemu zyskamy gwarancję, że poprzednie klucze nie będą pasować.

  • Niepożądany element umieszczony we wkładce zamka – gdy wkładka zamka zostanie zapchana przez ciało obce, czyli elementy takie jak złamany klucz, guma go żucia czy papier, często nie ma innej opcji niż całkowicie wymienić wkładkę bębenkową.

  • Awaria zamka w drzwiach – usterki i nieprawidłowości w działaniu zamka niekoniecznie muszą nieść ze sobą konieczność wymiany całego zamka. Często wystarczająca jest niewielka reperacja poprzez demontaż starej i zainstalowanie nowej wkładki bębenkowej.

Jak widać wymiana całego zamka w drzwiach nie zawsze jest konieczna. W części przypadków wystarczająca jest nowa wkładka bębenkowa. Warto jednak wezwać specjalistę, który dokona dokładnego rozeznania w sytuacji i pomoże w doborze najlepszego rozwiązania sytuacji.

Komu zlecić wymianę zamków w drzwiach wejściowych?

Wymiana zamków w drzwiach to zadanie dla specjalistów z Pogotowia zamkowego, którzy doskonale znają się na działaniu mechanizmów, posiadają precyzyjne narzędzia i umiejętności niezbędne do bezinwazyjnego wykonania zlecenia. Z łatwością zdemontują stary zamek w drzwiach i zainstalują nowy. Poradzą sobie zarówno z instalacją zamka nawierzchniowego, jak i montażem zamka wewnątrz drzwi. Co więcej, decydując się na współpracę z naszą firmą ślusarską, można liczyć na doradztwo w zakresie doboru rozwiązania do rodzaju drzwi oraz indywidualnych potrzeb, a także na prawidłowe dopasowanie rozmiaru. Z naszej strony oferujemy także możliwość zakupu nowego zamku w czasie realizacji zlecenia, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć ryzyka popełnienia błędu.

Wybierz nasze Pogotowie zamkowe – zyskaj wymianę zamka w wykonaniu profesjonalistów! Numer kontaktowy: 696-003-003